Evangélikus énekeskönyv

Budapest, 1982
A teljes kötet digitális változata ITT

Evangélikus énekeskönyv. A Magyarországi Evangélikus Keresztyén Egyház énekeskönyve.

Az 1940-es években Magyarországon és Európában, minden felekezetben jelentkezett az igény az eredeti ritmikus dallamok éneklésére. E próbálkozás evangélikus eredményei az énekfüzetek (lásd a Keresztyén énekeskönyv új résszel leírásánál), de nyilvánvalóvá lett, hogy a korszerű éneklés követelményeit csak egy teljesen új énekeskönyv tudja kielégíteni. A bevezetést két lépcsősre tervezték; elsőként 1955-ben megjelent a Keresztyén énekeskönyv új kiadása. (Magyarországon ekkor a zenei műveltség széles néprétegek kincsévé vált, és erősödött az érdeklődés a régi századok muzsikája iránt.)
Az 1982-es énekeskönyv szerkesztői az énekanyag összeállításában korszerűségre törekedtek. Az anyagot több stílusból válogatták össze, az énekeket tömörítették. Minden ének első verséhez kottát közöltek. A dallamok egy része megmaradt a gyülekezetek által ismert formában, egy része pedig az eredeti dallamhoz közelebb álló ritmikus formát nyerte el. Az énekeskönyv 488 éneket tartalmaz, 248 eredeti dallamra.
EZs