Huszár Gál graduál-énekeskönyve

Komjáti, 1574 (RMNy 353)
A teljes kötet digitalizált változata ITT

A keresztyéni gyülekezetben való isteni dicséretek és imádságok. Psalmo CXLIX. Dicséretet mondjatok az Istennek a szenteknek gyülekezetében. M. D. LXXIIII.

Felbecsülhetetlen értéke abban áll, hogy ez az első nyomtatott graduál. Teljes egészében evangélikus szellemű. Protestáns graduál a szó 16. századi értelmében, egyben teljes gyülekezeti énekeskönyv: katekizmusi énekek, ünnepi énekek, prédikáció utáni énekek, zsoltárok, szentegyházi dicséretek, halotti énekek. Ez a kötet a hazai protestantizmus valamennyi énekeskönyvének kiindulópontja.
Csak az I. részben vannak kották: 124 dallam, 774 sor. Az énekeskönyvben három zenei réteg különíthető el: a gregorián liturgikus énekek, a humanista metrikus dallamok, valamint a korabeli gyülekezeti énekkincs.

Hasonmás kiadás: H. Hubert Gabriella
EZs