Szlovák nyelvű énekeskönyv a reformkorból

Pešť / Pest, 1842

Zpěwnjk ewangelický, aneb: pjsně duchownj staré i nowé, k weřegné i domácj nábožnosti křesťanů Ewangelických Augssp. Wyznánj, s přjdawkem modliteb / [předmluwa Pawel Jozeffy, Jan Seberini].

Szeberényi János, Jozeffy Pál és Kuzmány Károly szlovák anyanyelvű lelkészek munkája. A szlovák nyelv fejlődését és egyenrangú használatát pártoló szemlélet eredményeként alkotott énekeskönyv, amely azonban nem szorította ki véglegesen a használatból a Tranoscius énekeskönyvet.

Szeberényi János (1780-1857): Evangélikus lelkész Selmecbányán, teológiai doktor, a Bányai Evangélikus Egyházkerület szuperintendense. A szabadságharc után felfüggesztették hivatalából.
Jozeffy, Pavol (1775-1848): Szláv-szlovák érzelmű evangélikus lelkész, majd a Tiszai Evangélikus Egyházkerület szuperintendense.
Kuzmány, Karol (Karel) (1806-1866): Szlovák evangélikus lelkész, csehül, majd szlovákul író költő, bécsi teológiai tanár, pozsonyi szuperintendens. A szlovák irodalmi nyelv élharcosa.
BG