Tranoscius – magyarul

Budapest, 1935
A teljes kötet digitalizált változata ITT

Cithara Sanctorum. Régi és új egyházi énekek amelyeket a keresztyén egyház az év ünnepnapjain és emlékünnepein, valamint mindennemű általános és különös szükségeiben Isten anyaszentegyházának építésére nagy áldással használ s amelyeket egykor összegyűjtött és kiadott Tranovszky György lelkész, a liptószentmiklósi egyház lelkipásztora. Fordította: Vietórisz József.

A fordítás elsősorban olyan gyülekezetek számára készült, amelyeknek hívei nem tudtak megválni kedves énekeskönyvüktől, de forrásmunkaként is szolgált az ezután szerkesztendő gyűjtemények számára. Igazi kincsesbányája a legjelesebb német, szlovák, cseh, lengyel szerzők alkotásainak. Néhol elemi egyszerűség, máshol művészi választékosság jellemzi a háromszáz év alatt összegyűlt több mint ezeregyszáz éneket. A dallamok száma meghaladja a négyszázat: ezek Chovan Zsigmond és Nagy Lajos korálkönyvében találhatók.
EZs