Református énekeskönyvek

Kolozsvár 1744
A teljes kötet digitalizált változata ITT
Debrecen, 1774, 1778
A teljes kötet digitalizált változata ITT

A debreceni kiadású énekeskönyvek Huszár Gál 1560-as kiadványa óta hangjegyek nélkül jelentek meg. Ezen változtatott az 1778. évi Öreg debreceni énekeskönyv. A magyar reformáció gyülekezeti énekanyagát összefoglaló hangjegyes gyűjtemény szerkesztésével Varjas Jánost, Maróthi György utódját bízták meg.
Már az ezt megelőző, 1774-es kiadásban is közlik 95 dicséret dallamát, öt szöveg nélküli német korállal együtt. A dallamok alakja teljesen megegyezik a négy évvel későbbi énekeskönyvi formával.
Az 1778-as énekeskönyvben a dallamok köre némileg bővült, sőt a dicséretrész végén található, szöveg nélküli német korálok száma is néggyel szaporodott.
Nem tudjuk, Varjas ismerte-e a harminc évvel korábban készült, szintén hangjegyes kolozsvári énekeskönyvet. A kolozsvári általában jobban közvetíti a 16. századi formát, a debreceni viszont mintegy hetven énekkel – de csak három dallammal – többet tartalmaz erdélyi társánál.
A debreceni énekeskönyvek nemcsak a reformáció korának strofikus énekeit közlik, hanem kétféle zsoltársorozatot, ünnepi dicséreteket, valamint a protestáns szertartáskönyvekből (graduálokból) átvett 63 himnuszt és 15 egyéb szertartási eredetű tételt is.
EZs

A kolozsvári énekeskönyv:

A debreceni énekeskönyv:

<<< Előző

Következő >>>